Menopauza – jakie daje objawy?

Menopauza? Ależ skąd! Przecież wciąż jesteśmy zbyt młode, by móc wejść w etap przekwitania. Czekamy na uderzenia gorąca czy brak miesiączki, a kolejne, nowe dolegliwości zrzucamy na przemęczenie, stres lub problemy w pracy. Znacie to?

Przekwitanie, klimakterium, menopauza – to różne nazwy tego samego etapu w życiu kobiety, w którym następuje stopniowe przejście organizmu w stan bezpłodności. Dosłownie słowo menopauza oznacza “miesiąc przerwy”, a mianem menopauzy określa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Całkowite zakończenie miesiączkowania jest związane z tzw. rezerwą jajnikową. Każda kobieta wraz z przyjściem na świat posiada ok. 2 miliony komórek jajowych. W ciągu całego swojego życia ta liczba sukcesywnie się zmniejsza poprzez comiesięczne cykle miesiączkowe. W trakcie procesu menopauzy dochodzi do całkowitego zaniku menstruacji poprzez fizjologiczne zatrzymanie funkcji hormonalnych jajników. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień

Kiedy występuje menopauza? 

Pierwsze objawy menopauzy mogą wystąpić długo przed ostatecznym zanikiem miesiączkowania. Możemy je zaobserwować już przed 40. rokiem życia, choć najczęściej zauważają je kobiety między 45. a 55 rokiem życia. Menopauza to cały skomplikowany i długotrwały proces, którego skutkiem jest kobieca bezpłodność. Objawy menopauzy pojawiają się z większym lub mniejszym natężeniem, a jej “nadejścia” nie da się ominąć czy zatrzymać. Ta świadomość powinna pomóc w przygotowaniu się na jej łagodniejsze przejście. W jaki sposób rozpoznać, że “to już”? Można zapytać ginekologa. Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz jest w stanie określić etap, na jakim znajduje się pacjentka. A co, jeśli kobieta sama chce “rozpoznać” objawy menopauzy? 

Objawy menopauzy 

Procesy, które zachodzą w kobiecym ciele mają różne tempo i przez to rozmaity przebieg. Oznacza to, że objawy menopauzy są bardzo indywidualne. To, że Twoja koleżanka ma problemy z koncentracją, nie oznacza, że i Ty je będziesz miała. Są kobiety, które nie odczują znacząco menopauzy, a są i takie, którym nasilone dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?

 • zaburzenia menstruacji – zmiany długości trwania cykli
 • uczucie osłabienia i zmęczenia
 • uderzenia gorąca
 • wzmożona potliwość
 • suchość pochwy
 • spadek libido 
 • kłopoty z zasypianiem i snem
 • wahania nastroju, uczucie rozdrażnienia
 • kłopoty z koncentracją
 • zaburzenia pamięci
 • przybieranie na wadze

Jak sobie radzić z menopauzą?

Pierwszą rzeczą jaką możesz zrobić, to pogodzić się z tym, że menopauza jest całkowicie naturalnym procesem. Niektóre kobiety na samo słowo “menopauza” dostają gęsiej skórki bagatelizując rosnące dolegliwości lub odwiedzając po drodze kilku innych specjalistów, zanim trafią ostatecznie do ginekologa. Zupełnie niepotrzebnie! To nasza kobieca natura, dlatego warto ją zrozumieć, by móc ułatwić sobie przejście kolejnego etapu w życiu. 

Sam fakt menopauzy nie jest powodem do zmartwień i tym samym – leczenia. Natomiast dolegliwości pojawiające się w okresie okołomenopauzalnym, w zależności od swojego nasilenia, potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dla kobiet w tym szczególnym okresie polecany jest zabieg laserem Mona Lisa Touch, który rewitalizuje miejsca intymne oraz zniweluje część występujących dolegliwości takich jak: suchość pochwy, zespół luźnej pochwy czy wysiłkowe nietrzymanie moczu. Więcej o laserze Mona Lisa Touch i jego zastosowaniu przeczytasz TU

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*