Ból podczas stosunku – przyczyny, zabiegi

Dotyk, namiętność, podniecenie i oczywiście spektakularny orgazm – taki seks możemy zobaczyć w telewizji, ewentualnie jego opis przeczytać w książce. Tylko co zrobić, jeśli w międzyczasie pojawi się ból? Niemal codziennie spotykam się z pacjentkami, których dotyczy ten problem. 

Ból podczas stosunku

Dyspareunia – to fachowa nazwa określająca ból przy stosunku – najczęściej w jego trakcie, ale może się pojawić krótko przed i po nim. Dotyczyć może także mężczyzn, jednak zdecydowanie częściej spotyka kobiety. Nie mówimy tutaj o delikatnych i sporadycznie pojawiających się dolegliwościach, ale o silnym bólu, który uniemożliwia komfortowy seks.

Ból podczas stosunku to problem, który być może brzmi niewinnie, ale zatajony w zaciszu sypialni może zrujnować życie seksualne, jak i osobiste. Satysfakcjonujący seks to przecież samo zdrowie. Wzmacnia odporność, uspokaja, uszczęśliwia, to także świetny trening dla naszego serca i całego ciała. Wszystko się zgadza, tylko co z tym bólem? Czy musimy rezygnować z przyjemności z powodu bólu, pieczenia czy dyskomfortu? Każdy ma prawo do satysfakcji seksualnej, nie musimy więc cierpieć i rezygnować z tego, co dla nas ważne. Dzięki konsultacji ginekologicznej możemy znaleźć przyczyny bólu i co ważne, pozbyć się go. 

Przyczyny bólu podczas stosunku 

Dyspareunia może mieć podłoże zarówno psychiczne, jak i anatomiczne. By je odnaleźć konieczna jest konsultacja ginekologiczna, seksuologiczna lub psychologiczna. Na ból podczas stosunku często skarżą się młode mamy. Ma to związek z ciążą, porodem i okresem połogu, gdy kobieta zbyt szybko wraca do życia seksualnego. Problemy pojawiają się również u kobiet karmiących piersią, co jest związane z niedoborem estrogenów, które bezpośrednio wpływają na stan śluzówki pochwy. Jeśli poród był dla kobiety traumą, dyspareunia może mieć wówczas podłoże psychiczne. Podobny mechanizm działa w przypadku braku akceptacji wyglądu okolic intymnych, co często wynika z wrodzonej, nieprawidłowej budowy narządów płciowych zewnętrznych. Mam tutaj na myśli niedorozwój, asymetrię, przerost warg sromowych większych lub mniejszych, wady budowy błony dziewiczej. 

Bardzo często pojawiającą się przyczyną bólu podczas stosunku jest suchość pochwy. Z tym problemem mogą zmagać się zarówno młode kobiety, często z powodu przyjmowania tabletek hormonalnych, jaki i dojrzałe, przechodzące przez okres okołomenopauzalny lub menopauzę. Suchość pochwy występuje często w okresach przemęczenia i stresu, przy nadmiernym wysiłku fizycznym, w trakcie chemioterapii lub przyjmowania niektórych leków, może być również związana z zaburzeniami hormonalnymi. 

Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu podczas stosunku?

  • infekcje intymne
  • niedopasowanie fizyczne partnerów
  • alergia
  • endometrioza i stany zapalne

Ból podczas stosunku – zabiegi, które mogą pomóc

Najważniejszym elementem terapii w przypadku bólu podczas stosunku jest określenie dokładnej przyczyny jego występowania. Niezbędna jest wówczas konsultacja ginekologiczna, podczas której lekarz określi dalsze działania. Zabieg, który polecam w przypadku występowania problemów anatomicznych – np. przerostu warg sromowych, asymetrii, braku akceptacji wyglądu swoich miejsc intymnych – to labioplastyka. Polega on na wymodelowaniu warg sromowych i/lub zniwelowaniu ich asymetrii. Labioplastyka pomaga kobietom zaakceptować siebie i swoje ciało, likwiduje problem nawracających infekcji intymnych czy otarć, a przede wszystkim pozwala korzystać z udanego seksu, bez wstydu i bólu.

W przypadku występowania suchości pochwy – bez względu na jej przyczynę – bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabieg laserem frakcyjnym Mona Lisa Touch. W trakcie 20 – minutowego zabiegu wiązka lasera skierowana w miejsce zabiegowe tworzy włókna kolagenowe, równocześnie pobudzając pochwę do samoregeneracji oraz zwiększa jej poziom nawilżenia. W leczeniu suchości pochwy priorytetem jest pobudzenie jej do wytwarzania śluzu, który eliminuje ból podczas współżycia. Zabieg laserem Mona Lisa to przede wszystkim: bezpieczeństwo, brak okresu rekonwalescencji, szybkie efekty, a także pewność, że problem braku nawilżenia zostanie rozwiązany, dzięki czemu kobieta będzie mogła cieszyć się dobrym seksem

Na koniec mój osobisty apel do kobiet, które nie są w stanie cieszyć się zbliżeniami z partnerem z powodu bólu. Nieważne, czy jest on niewielki czy tak silny, że na samą myśl o dotyku, powoduje omdlenia. Porozmawiajcie o swoim problemie z ginekologiem. Wiem, że niektóre z Was może to krępować, zapewniam jednak, że niepotrzebnie. Ból jest sygnałem organizmu, że “coś jest nie tak”. Nie można tego typu sygnałów lekceważyć. Jestem przekonana, że gdyby bolał Was ząb, poszłybyście do dentysty, oko – do okulisty. O bólu podczas seksu trzeba porozmawiać z ginekologiem. Jeśli zdarzy się, że zostaniecie zignorowane lub Wasz problem nie zostanie potraktowany poważnie, idźcie do innego lekarza. W żadnym razie nie dajcie się przekonać, że “z tym trzeba żyć”, albo że “ludzie mają większe problemy”. Powtarzam – ból oznacza sygnał od organizmu, a rolą lekarza jest znalezienie jego przyczyny i zaproponowanie leczenia. 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*