Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

A gdyby tak cieszyć się bezpiecznym seksem przez kolejne 5 lat? Bez codziennego przyjmowania tabletek hormonalnych, zmieniania co miesiąc plastrów antykoncepcyjnych czy szukania prezerwatyw w ostatniej chwili? Współcześnie jest to możliwe. Wkładka wewnątrzmaciczna zapewnia niemal całkowitą skuteczność antykoncepcyjną. 

 Wkładka wewnątrzmaciczna – co to jest?

Wkładka wewnątrzmaciczna, zwana także spiralą, jest bardzo popularną metodą antykoncepcyjną. Zapewnia długą, bo nawet 5-letnią, ochronę przed niechcianą ciążą. Jest szczególnie polecana młodym mamom, które nie planują w najbliższym czasie potomstwa, a także kobietom, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą stosować doustnej antykoncepcji. 

Przed rozpoczęciem stosowania wkładki konieczne jest wykonanie badań ginekologicznych. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, wkładkę aplikuje się w trakcie miesiączki, w trzecim-czwartym dniu cyklu, by mieć pewność, że pacjentka nie jest w ciąży. Wkładkę zakłada i wyjmuje lekarz w gabinecie ginekologicznym. 

Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje wkładek: miedzianą i hormonalną. Mają różne kształty i wykonane są z różnych materiałów. Czym się różnią i na którą warto się zdecydować?

Wkładka wewnątrzmaciczna miedziana

Ma kształt kotwicy lub litery T i wykonana jest z plastiku oraz miedzianego drucika. Aplikowana do macicy zachowuje swoje działanie antykoncepcyjne przez ok. 5 lat. Jest to rodzaj antykoncepcji niehormonalnej co oznacza, że jest całkowicie wolna od hormonów. Jej działanie opiera się na wytwarzaniu jonów miedzi, które działają plemnikobójczo. Po aplikacji wkładki powstaje niewielki stan zapalny (bez obecności bakterii), co zmniejsza możliwość zagnieżdżenia się zarodka. Dodatkowo, sama obecność wkładki w macicy utrudnia poruszanie się plemników, a także zmienia konsystencję śluzu, poprzez “drażnienie” wnętrza macicy. 

 Skuteczność antykoncepcyjna wkładki miedzianej

Skuteczność środków antykoncepcyjnych określa się za pomocą wskaźnika Pearla. W przypadku wkładek wewnątrzmacicznych miedzianych wskaźnik ten wynosi 0,6 – 0,8 co oznacza, że na 100 kobiet stosujących ten rodzaj wkładki jako metodę antykoncepcyjną, jedna może zajść w ciążę. Wewnątrzmaciczna wkładka miedziana zapewnia więc bardzo wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą. 

Wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna

Wkładka hormonalna to połączenie działania typowej spirali i pigułki antykoncepcyjnej. Jest wyposażona w zbiorniczek, z którego przez kolejne miesiące uwalnia się progesteron. Wpływa on na gęstość śluzu, przez co plemniki mają ograniczoną zdolność poruszania się i dotarcia do komórki jajowej. 

Skuteczność antykoncepcyjna wkładki hormonalnej

Skuteczność antykoncepcyjna wewnątrzmacicznej wkładki hormonalnej liczona wskaźnikiem Pearla wynosi 0,1 – 0,2. Oznacza to niemal całkowitą, stuprocentową ochronę przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Dzięki temu, że hormony uwalniające się z wkładki wewnątrzmacicznej omijają przewód pokarmowy, powodują dużo mniej skutków ubocznych niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.  

Miedziana czy hormonalna – którą wybrać?

Nie polecam sugerowania się opiniami czy rekomendacjami koleżanek. Dobór wkładki wewnątrzmacicznej warto omówić z ginekologiem. Podczas konsultacji lekarz spyta o obfitość miesiączek, choroby, przebyte infekcje, ciąże, a także ewentualne poronienia. Dodatkowe badania, które warto mieć przy sobie, to aktualna cytologia oraz morfologia krwi, ze względu na to, że wkładek nie zakłada się kobietom, które cierpią na anemię. Po pełnej konsultacji w oparciu o wyniki badań lekarz proponuje najlepsze rozwiązanie dla swojej pacjentki. Pamiętajmy, że antykoncepcja powinna być dobierana indywidualnie, według stanu zdrowia i potrzeb konkretnej osoby. 

Jak przebiega założenie wkładki wewnątrzmacicznej?

Wkładka wewnątrzmaciczna jest zakładana przez lekarza w gabinecie ginekologicznym. Przed aplikacją, lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne oraz USG. Ma to na celu ocenę budowy macicy oraz położenie szyjki macicy. Następnie, dzięki specjalnemu aplikatorowi, lekarz wprowadza wkładkę do pochwy. Tam wkładka się rozpręża, przyjmuje właściwy kształt i położenie. Konieczne jest kolejne USG, które weryfikuje prawidłowe ułożenie wkładki w macicy. Po pierwszym tygodniu od aplikacji zalecana jest wizyta kontrolna. Lekarz sprawdza ułożenie wkładki oraz samopoczucie pacjentki. 

Zalety stosowania wkładki domacicznej: 

  • wysoka skuteczność
  • długa ochrona antykoncepcyjna 
  • szybki powrót do stanu płodności, niemal natychmiastowy po wyjęciu wkładki
  • brak skutków ubocznych charakterystycznych dla leków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny
  • bezpieczna dla kobiet karmiących
  • można ją stosować u kobiet bezpośrednio po połogu
  • ochrona przed przerostem błony śluzowej macicy, rozwojem mięśniaków i polipów
  • skuteczność antykoncepcji nie wymaga udziału partnera
  • nie musimy o niej codziennie pamiętać – nie ma ryzyka pominięcia dawki jak w przypadku tabletek

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*