Menopauza a seks

Myślisz, że po menopauzie kończy się Twoje życie seksualne? Ależ skąd! Właśnie teraz możesz cieszyć się dojrzałym i bezpiecznym seksem! Naturalnie zmienia się jego forma i intensywność, ale nadal mamy potrzebę zaspokojenia bliskości i miłości. Zobacz co możesz zrobić, by po menopauzie cieszyć się seksem.

Czy w trakcie menopauzy można uprawiać seks? 

Wahania nastrojów, suchość pochwy, częste infekcje czy nadprogramowe kilogramy – to nie brzmi zachęcająco. Jednak często piszę o tym, że warto zaakceptować fakt zbliżającej się menopauzy. Mając świadomość jej nadejścia, możemy sobie pomóc i sprawić, by miała łagodniejszy przebieg. Okres okołomenopauzalny i sama menopauza często są trudnym doświadczeniem dla kobiety. Ma to związek z narastającymi dolegliwościami, ale i świadomością, że “coś” się kończy, a sama nazwa “przekwitanie” nie kojarzy nam się pozytywnie. Wiele moich pacjentek w okresie menopauzalnym skarży się na spadek libido, ból w trakcie stosunku czy wysiłkowe nietrzymanie moczu. To naprawdę jest naturalne. Oczywiście nie każda kobieta cierpi na “najczęstsze dolegliwości”. Miejmy świadomość, że to sprawa bardzo indywidualna.

Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy w trakcie menopauzy można uprawiać seks: Oczywiście! Menopauza nie jest przeciwwskazaniem do aktywności seksualnej, co więcej, jeśli kobieta miała udane życie seksualne przed okresem okołomenopauzalnym – takie może być również po menopauzie. Z niewielką pomocą partnera kobieta może odkryć seks na nowo, bez zamartwiania się o antykoncepcję czy możliwość zajścia w ciążę. 

Brak ochoty na seks po menopauzie

Głównymi winowajcami utraty chęci na seks są hormony! Po menopauzie spada poziom estrogenów, co powoduje m.in. wzrost pH pochwy i spadek ilości naturalnej flory bakteryjnej. Błona śluzowa zanika, a równocześnie kanał pochwowy skraca się i zwęża. To naturalne zmiany występujące u większości zdrowych i dojrzałych kobiet, ale są przyczyną częstych stanów zapalnych okolic intymnych, suchości pochwy, bólu podczas stosunku i wysiłkowego nietrzymania moczu. 

Jakie zabiegi mogą pomóc utrzymać aktywność seksualną po menopauzie?

W trakcie menopauzy, jak i po niej, zalecam swoim pacjentkom najnowocześniejsze zabiegi jakie oferuje ginekologia estetyczna. Mam tutaj na myśli zabieg laserem frakcyjnym Mona Lisa Touch oraz zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków (HIFU). Czym one się różnią i jak ocenić, który z nich jest najlepszy? 

Zabiegi są dostosowywane do występującego problemu oraz jego natężenia. Zabieg Mona Lisa rewitalizuje i odmładza miejsca intymne, a tworzące się nowe włókna kolagenowe pobudzają pochwę do samoregeneracji. Laser przywraca pochwie naturalne pH, a co za tym idzie jej naturalne nawilżenie. Pozbywamy się dzięki niemu problemu suchej pochwy, nawracających infekcji czy starzenia się okolic intymnych. 

Efekty zabiegu laserem frakcyjnym Mona Lisa Touch:

 • zwężenie pochwy i rewitalizacja okolic intymnych
 • przywrócenie naturalnego pH pochwy
 • zwiększenie elastyczności ścianek pochwy, lepsze ich napięcie oraz nawilżenie 
 • ustąpienie dolegliwości związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu
 • pobudzenie wytwarzania śluzu, który chroni pochwę przed infekcjami i jednocześnie nawilża ją podczas współżycia
 • zwiększona stymulacja wytwarzania kolagenu i glikogenu
 • zapewniona lepsza jakość życia codziennego oraz seksualnego
 • polepszona estetyka narządów rodnych

Z kolei zabieg HIFU jest polecany kobietom mającym nasilone objawy wysiłkowego nietrzymania moczu i/lub luźną pochwę. Ultradźwięki wykorzystane podczas zabiegu docierają głębiej niż laser, obkurczają okolice pochwy i odtwarzają śluzówkę, dzięki czemu niemal natychmiast czujemy lepsze nawilżenie i obkurczenie pochwy. Z pomocą HIFU możemy również pozbyć się problemu wysiłkowego nietrzymania moczu. 

Efekty zabiegu HIFU:

 • leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
 • odmłodzenie wnętrza pochwy i warg sromowych 
 • poprawa jakości życia seksualnego
 • odtworzenie nawilżenia śluzówki pochwy
 • zwężenie pochwy
 • poprawa jędrności i elastyczności pochwy
 • poprawa krążenia krwi w okolicach intymnych 

Jest jeszcze jeden zabieg mający na celu zwiększenie satysfakcji z seksu. To zabieg powiększenia punktu G. Dzięki ujędrnieniu i powiększeniu punktu G nasz seks może wkroczyć na wyższy poziom satysfakcji. Stymulowany w trakcie stosunku punkt G zwiększa intensywność doznań seksualnych i zdecydowanie poprawia komfort życia seksualnego. 

Co zrobić, by utrzymać sprawność seksualną?

Regularnie uprawiać seks! Okres pomenopauzalny to idealny czas, by cieszyć się zbliżeniami intymnymi. Dojrzała kobieta zna swoje ciało i potrzeby seksualne, jest ustabilizowana życiowo, nie musi martwić się o niechcianą ciążę. To dobry moment, by zadbać o relacje z partnerem, poświęcić sobie więcej czasu, niespiesznie nacieszyć się sobą i by odkrywać seks na nowo.  

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*