Ginekologia estetyczna – pierwsza wizyta

Ginekologia estetyczna - pierwsza wizyta w gabinecie ginekologii estetycznej

Zabiegi związane z niwelowaniem problemów intymnych są coraz częściej wybierane przez kobiety, które chcą poprawić jakość swojego życia seksualnego oraz codziennego. Jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologii estetycznej? Oto kilka rad, które, mam nadzieję, pomogą w pozbyciu się obaw.

Jedną z najważniejszych kwestii, którą chcę poruszyć w kontekście wizyty u specjalisty zajmującego się ginekologią estetyczną, jest podjęcie decyzji o tym, by taką wizytę odbyć. To istotne, ponieważ pomimo że popularność ginekologii estetycznej rośnie i coraz więcej kobiet w różnym wieku decyduje się na tego typu zabiegi, wciąż towarzyszy im pewna doza nieśmiałości, niepewności, a bywa, że i kontrowersji.

Spotykam się (na szczęście coraz rzadziej) z postawami typu: „A cóż ta kobieta ma w głowie, że chce sobie „tam” coś poprawiać?” W jakimś sensie pokazuje to, że o ile przywykliśmy już (przynajmniej częściowo i w pewnych środowiskach) do akceptacji czy przynajmniej niezadania pytań i unikania zdzwonienia w przypadku, gdy kobieta „poprawi” sobie usta, twarz, piersi czy brzuch, to już w przypadku okolic intymnych jakakolwiek ingerencja – nawet ze wskazań zdrowotnych – wciąż budzi „podejrzenia”.

Od razu mówię, a zajmuję się ginekologią estetyczną wiele lat, że te „podejrzenia” nie są w żaden sposób uzasadnione. Pochwa, łechtaczka, wargi sromowe czy „słynny” punkt G to części kobiecego ciała. Owszem, w związku z tym, że są „intymne”, traktujemy je inaczej niż rękę, usta czy nawet piersi, ale dla mnie, lekarza, to wciąż są części kobiecego ciała, które tak jak reszta organizmu podlegają deformacji (nabytej lub wrodzonej), starzeją się, „zużywają” lub z innego powodu przestają się nam, kobietom, podobać. Czy mamy prawo je „poprawiać” w gabinecie ginekologii estetycznej? Oczywiście, że tak!

Zwróćcie też proszę uwagę, że tego typu zabiegi nie zawsze wykonywane są ze względów estetycznych. Istnieją także wskazania zdrowotne, bo ginekologia estetyczna niweluje również takie kwestie jak choćby przerost warg sromowych, ból podczas stosunku, suchość pochwy czy wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Pierwsza wizyta – jak się przygotować?

Przede wszystkim nie bać się. Pierwsza konsultacja w gabinecie ginekologii estetycznej ma na celu rozmowę, określenie problemu bądź problemów i zaproponowanie optymalnych, dostępnych sposobów leczenia. Podczas tej wizyty wykonywane jest także badanie ginekologiczne, którego celem jest m.in. kwalifikacja do określonego zabiegu.

Warto pamietać, że lekarz do niczego pacjentki nie namawia. Po rozmowie, badaniu i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego proponuje jej najlepsze lub rekomendowane sposoby zniwelowania określonego problemu lub dolegliwości. Przedstawia ich koszty, efekty i ewentualne przeciwwskazania.

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologii estetycznej służy także do tego, by pacjentce wszystko wytłumaczyć. Zdarza się, że kobieta ma wiele pytań dotyczących określonej kwestii, ale w gabinecie o części z nich zapomina. Dobrym sposobem jest wcześniejsze spisanie pytań czy wątpliwości na kartce lub w telefonie, tak aby podczas pierwszej konsultacji maksymalnie wykorzystać jej czas i zadać lekarzowi wszystkie nurtujące pytania.

Namawiam także, by już podczas umawiania pierwszej wizyty w gabinecie czy klinice pytać, wyniki jakich ewentualnie badań warto mieć ze sobą. Recepcja bardzo często jest w stanie je podać, co znacznie skraca czas przygotowania do zabiegu i czyni pierwszą wizytę znacznie bardziej efektywną.

Wyniki badań, które warto przynieść na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologii estetycznej:

 • morfologia krwi
 • cytologia (maksymalnie sprzed roku)
 • INR
 • APTT
 • HCV

To, czego pacjentki często się boją, to ból. Jest to obawa w pełni zrozumiała, natomiast najczęściej nieuzasadniona. Wiele zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej jest nieinwazyjnych i bezbolesnych. Przy tych, które mogą powodować dolegliwości bólowe, stosowane jest znieczulenie miejscowe. Nawet zabiegi „bardziej skomplikowane” jak choćby labioplastyka (wykonywana przeze mnie za pomocą lasera) to zabieg, który gwarantuje powrót do domu tego samego dnia. Nie jest więc już tutaj wymagany pobyt w szpitalu czy długotrwała rekonwalescencja. Również te kwestie – bezbolesność, nieinwazyjność, brak okresu rekonwalescencji czy „wyłączenia z codziennych aktywności” – a także nowoczesne procedury zabiegowe to czynniki, które powodują, że zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są coraz popularniejsze i chętniej wykonywane.

Ginekologia estetyczna – jakie problemy rozwiązuje?

Zabiegi, które wykonywane są w gabinetach ginekologii estetycznej dotyczą problemów i dolegliwości związanych z kobiecymi strefami intymnymi. Do zabiegów, które osobiście wykonuję najczęściej, należą:

 • laserowa rewitalizacja i obkurczanie pochwy
 • rewitalizacja i obkurczanie pochwy ultradźwiękami (zabieg HIFU)
 • leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
 • labioplastyka laserowa (korekcja warg sromowych mniejszych i większych)
 • rewitalizacja i wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym
 • powiększenie punktu G
 • leczenie suchości pochwy

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*