Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wargach sromowych

Mówiąc: miejsca intymne, mamy na myśli głównie pochwę, ewentualnie łechtaczkę, a co z wargami sromowymi? To jedna z najbardziej niedocenianych części ciała. Często przejmujemy się ich wyglądem, chociaż nie wszystkie kobiety sprawdzają, jak “tam” wyglądają. Dlaczego są dla nas tak ważne? Co w ich obrębie powinno nas niepokoić? Jak o nie odpowiednio zadbać?  Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o wargach sromowych.  

Wargi sromowe – dlaczego są dla nas ważne? 

Wargi sromowe okalają przedsionek pochwy oraz ujście cewki moczowej. Mają za zadanie zabezpieczyć pochwę przed urazami mechanicznymi oraz pomagają jej utrzymać wilgoć i odpowiednią florę bakteryjną. Dzielą się na mniejsze i większe. Wargi sromowe mniejsze znajdują się bliżej pochwy, mają formę fałdu skórnego i blokują dostęp bakteriom, wirusom oraz wszelkim substancjom z zewnątrz. Wargi sromowe większe znajdują się po zewnętrznej stronie i złożone są głównie z tkanki tłuszczowej. Mają za zadanie amortyzować m.in. tarcie podczas współżycia. Główną funkcją warg sromowych jest ochrona narządów rodnych kobiety przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, ale nie tylko. Dzięki mocnemu unerwieniu pomagają w czerpaniu przyjemności podczas seksu. 

Wargi sromowe – pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja warg sromowych ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia całego układu rozrodczego kobiety. Dzięki niej pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby się dostać do pochwy. Co prawda pochwa “czyści się sama”, jednak zawsze istnieje ryzyko infekcji. Jeśli wargi sromowe są w dobrej kondycji, wystarczą rutynowe zabiegi higieniczne takie jak codzienny prysznic, noszenie przewiewnej i świeżej bielizny oraz szczególne dbanie o higienę podczas menstruacji. Okolice intymne powinno się myć w normalnej pozycji – nie z silnie rozchylonymi nogami – głównie wodą z małą ilością delikatnego płynu. Myjemy tylko zewnętrzne okolice od spojenia łonowego do okolic odbytu oraz sam odbyt. 

Warto od czasu do czasu przyjrzeć się dokładniej swoim zewnętrznym narządom płciowym, zwłaszcza jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości. Wargi sromowe są narażone na choroby wirusowe (opryszczka, zakażenie wirusem HPV) oraz choroby grzybicze. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawią się następujące objawy, świadczące o problemach:

  • ból, pieczenie lub świąd
  • narośla, guzki, brodawki, owrzodzenia
  • zmiana koloru sromu
  • biały lub żółty nalot 

Wargi sromowe – wygląd

Wygląd warg sromowych jest całkowicie indywidualny. Nie istnieją też żadne wzorce czy normy wyglądu okolic intymnych. Często spotykam w moim gabinecie kobiety z dysproporcją czy asymetrią warg sromowych – dopóki im to nie przeszkadza, nie widzę powodu do zmian, natomiast jeśli problem jest uciążliwy i dochodzą do tego nieprzyjemne dolegliwości czy ciągłe nawroty infekcji, wówczas warto zastanowić się nad labioplastyką. 

Tak czy inaczej nie ma sensu i powodu, by porównywać się ze zdjęciami czy filmami spotkanymi w internecie. Wygląd warg sromowych zależy przede wszystkim od czynników genetycznych i zmienia się w trakcie kobiecego życia. Ważnym momentem zmian jest z pewnością poród. Naturalnym jest, że pozostawia on zmiany w wargach sromowych. Czasem większe, a czasem zupełnie niezauważalne. Bardzo duże znaczenie ma sam przebieg porodu. Czy był on naturalny, czy nastąpiło nacięcie lub pęknięcie krocza, w jaki sposób przebiegał proces gojenia. Zazwyczaj po okresie połogu wszystko wraca do normy.

Wargi sromowe – temat tabu? 

Pani Doktor, bo mnie “tam” swędzi, “tam” mnie piecze, mam problem “tam” na dole. Czy boimy się słów: wargi sromowe? Dlaczego nie mamy problemu ze słowem penis, a kobiece części ciała nazywamy pobocznie? Mam na to dwie teorie. Pierwsza z nich jest taka, że my, kobiety, nie do końca wiemy co “tam” mamy, gdzie “to” jest i jak się “to” nazywa. Tutaj oczywiście winna jest nasza edukacja lub ignorowanie niewiedzy. Druga teoria jest taka, że wstydzimy się używać poszczególnych nazw kobiecych narządów płciowych. Warto zadbać o to, by nasze córki tego typu oporów nie miały. Uczmy je, gdzie jest pochwa, gdzie wargi sromowe, a gdzie łechtaczka oraz by były dumne ze swojej kobiecości, takiej jaką mają: naturalnej. 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*