Przerośnięte wargi sromowe mniejsze

przerośnięte wargi sromowe mniejsze

Wargi sromowe to nasi obrońcy przed wszelkimi infekcjami i zakażeniami miejsc intymnych. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, chyba że… pojawi się jakiś problem. Jednym z nich jest przerost warg sromowych mniejszych. Czy da się “coś” z tym zrobić? Oczywiście! Z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna. 

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze

Na pewno nie raz słyszałyście o przerośniętych wargach sromowych, ale co to tak naprawdę znaczy? Kiedy wargi sromowe mniejsze są “w normie”, a kiedy przerośnięte? O przerośniętych wargach sromowych mniejszych mówimy wówczas, gdy mają one więcej niż 4 cm długości od swojej podstawy do krawędzi. W rzeczywistości mówimy o przeroście warg sromowych mniejszych, gdy są one dłuższe od warg sromowych większych (wystają poza nie). Możemy traktować ten stan dwojako. Przerost warg sromowych mniejszych może być kłopotliwy ze względów czysto estetycznych lub zdrowotnych. 

Jakie są przyczyny przerośniętych warg sromowych mniejszych?

Dokładne przyczyny przerośniętych warg sromowych nie są znane. Z pewnością ma na to wpływ genetyka. Niektóre kobiety rodzą się już z przerośniętymi wargami sromowymi. Czasem przyczyną mogą być zmiany hormonalne (na przykład po terapii hormonami), częste infekcje intymne lub intymny piercing. Przerost warg sromowych może pojawić się również w późniejszym czasie, w przypadku kobiet, które urodziły naturalnie kilkoro dzieci. 

Skutki przerośniętych warg sromowych

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze mogą być dla nas zupełnie bezproblemowe lub odwrotnie – skutecznie uprzykrzać nasze życie. Bardzo często spotykam się z kobietami, które mają mocno obniżone poczucie własnej wartości właśnie przez wygląd warg sromowych. Skutkiem jest unikanie stosunków, a co za tym idzie obniżenie jakości życia seksualnego lub jego całkowity brak. Jeżeli przerost warg sromowych jest bardzo duży, utrudnia on zwyczajne, codzienne czynności takie jak uprawianie sportu czy nawet chodzenie! Wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska oraz podjęcie leczenia.

Jak leczyć przerośnięte wargi sromowe mniejsze?

Jeśli przerośnięte wargi sromowe mniejsze nie sprawiają nam problemów – estetycznych, bądź zdrowotnych – nie musimy się przejmować. Każda z kobiet wygląda “tam” inaczej i nie ma jednego kanonu piękna dla miejsc intymnych. Inaczej jest w przypadku, gdy rzeczywiście przerośnięte wargi sromowe mniejsze przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Może się to objawiać unikaniem seksu, wstydem podczas pobytu na basenie czy plaży, ale także nawracającymi infekcjami intymnymi, czy otarciami

Sposobem na usunięcie nadmiaru fałdu skórnego warg sromowych mniejszych jest zabieg labioplastyki. Jest to jeden z poważniejszych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Polega on na usunięciu nadmiaru tkanki z warg sromowych oraz ich wymodelowaniu, oczywiście po wcześniejszym znieczuleniu miejsca zabiegowego. Labioplastykę wykonuje się za pomocą lasera Mona Lisa Touch, który dzięki swojemu działaniu ogranicza do minimum ingerencję w tkankę, przez co zabieg jest bezkrwawy i bezpieczniejszy od labioplastyki chirurgicznej, m.in. ze względu na mniejsze ryzyko infekcji. Gabinet zabiegowy pacjentka opuszcza jeszcze tego samego dnia udając się do domu. Rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki trwa około tygodnia, konieczna jest również konsultacja ginekologiczna, by monitorować gojenie się rany. 

Dla kogo zabieg labioplastyki?

Labioplastyka jest przeznaczona dla kobiet: 

  • u których występuje asymetria lub deformacja warg sromowych,
  • które cierpią na anatomiczny przerost warg sromowych mniejszych,
  • u których przerost warg sromowych jest przyczyną otarć, bólu lub infekcji intymnych,
  • które doświadczają dyskomfortu nosząc obcisłą bieliznę, czy uprawiając sport,
  • które odczuwają dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem warg sromowych

Efekty labioplastyki

Głównym celem labioplastyki jest wymodelowanie i zmniejszenie przerośniętych warg sromowych mniejszych. Jednak zabieg niesie za sobą szereg innych pozytywnych efektów, takich jak zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości, poprawa komfortu oraz samooceny pacjentki, a także zwiększenie libido i wzbogacenie życia erotycznego

Pamiętajcie, że nie musicie od razu decydować się na zabieg. Polecam wcześniejsze konsultacje ginekologiczne z dobrym, rozważnie wybranym specjalistą z zakresu ginekologii estetycznej. Podczas konsultacji możecie omówić swój problem, a ginekolog będzie mógł zaproponować najlepsze dla Was jego rozwiązanie.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*