Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Czy nietrzymanie moczu można wyleczyć dzięki laserowi ginekologicznemu? Oczywiście. Warto jednak wiedzieć, że efekty są uzależnione od stopnia problemu. Nie jesteś pewna, czy laserowe leczenie nietrzymania moczu Ci pomoże? Przeczytaj dokładnie ten artykuł.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nietrzymanie moczu (NTM) to “niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny”. Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu:

wysiłkowe NTM – wyciek moczu pojawia się podczas wykonywania czynności, które prowadzą do wzrostu ciśnienia w brzuchu np. kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego,

naglące nietrzymanie moczu – (tzw. pęcherz nadreaktywny) oddawanie moczu niezależne wskutek nadmiernej aktywności mięśni gładkich pęcherza moczowego,

mieszane NTM – połączenie wysiłkowego NTM i pęcherza nadreaktywnego.

I to, co dla nas najistotniejsze w przypadku podjęcia decyzji o laserowym leczeniu nietrzymania moczu: nasilenie problemu. Istnieją trzy typy nasilenia nietrzymania moczu: małe, średnie oraz duże. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ przede wszystkim od typu nasilenia NTM zależą efekty leczenia laserowego.

Kiedy mówimy o nietrzymaniu moczu?

Każdy niekontrolowany oraz powtarzający się wyciek moczu, którego nie potrafimy powstrzymać, powinniśmy skonsultować z lekarzem ginekologiem lub urologiem. 

Z pewnością powinno nas niepokoić, gdy:

 • oddajemy mocz częściej niż 8-10 razy dziennie, 
 • nie potrafimy utrzymać moczu około 3 godzin,
 • jednorazowo oddajemy małą ilość moczu (czasem nawet tylko kilka kropel),
 • oddawanie moczu sprawia nam ból,
 • mocz ma kolor inny niż słomkowy lub jasnożółty.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Podczas laserowego leczenia nietrzymania moczu wykorzystuje się laser Mona Lisa Touch, który jest najnowocześniejszym sprzętem na świecie wykorzystywanym w ginekologii estetycznej. Dostępne są trzy typy końcówek lasera, które dobierane są w zależności od anatomii pochwy oraz rodzaju schorzenia. Całość zabiegu przeprowadzana jest na fotelu ginekologicznym i trwa około 20 minut. W tym czasie lekarz dezynfekuje pochwę, a następnie wprowadza do niej głowicę lasera. Laser naświetla ściany pochwy, co w efekcie je obkurcza tworząc nowe włókna kolagenowe oraz pobudzając pochwę do regeneracji. Pacjentka podczas zabiegu może czuć nieznaczne ciepło spowodowane działaniem lasera, jednak zabieg jest całkowicie bezbolesny. Warto także zaznaczyć, że większość pacjentek czuje efekt natychmiastowy, jednak włókna kolagenowe zaczynają swoją odbudowę po 2-3 tygodniach i wówczas możemy spodziewać się pełnych efektów zabiegu laserowego. 

Dzięki terapii laserowej znacząco zwiększa się elastyczność, napięcie i nawilżenie ścianek pochwy. Po zabiegu niektóre pacjentki obserwują obrzęk, lekki dyskomfort lub niewielkie zaczerwienienie, które mijają zazwyczaj po upływie około 1-2 dni. Co istotne, zaraz po zabiegu laserem Mona Lisa Touch pacjentka może udać się do domu, (nie wymaga hospitalizacji) należy jednak powstrzymywać się od współżycia około 7 dni.

Czy wystarczy jeden zabieg laserowy, by wyleczyć nietrzymanie moczu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to między innymi od anatomii pacjentki oraz nasilenia problemu. W przypadku gdy mamy do czynienia z niskim nasileniem nietrzymania moczu, może wystarczyć jeden zabieg, którego efekt utrzymuje się kilka lat, pod warunkiem jednak, że kobieta w międzyczasie nie zajdzie w ciążę (poród może powodować nawrót NTM). Jeśli natomiast nasilenie nietrzymania moczu jest średnie bądź duże, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu laserowego lub wykorzystanie innych technologii (np. ultradźwięków). Zaufajmy w tej kwestii specjaliście, który podczas konsultacji ginekologicznej i po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego jest w stanie rozpoznać problem i dobrać do niego odpowiednią terapię oraz jej nasilenie (czyli np. serię zabiegów).    

Czy istnieją przeciwwskazania do laserowego leczenia nietrzymania moczu?

Pacjentka, by móc poddać się laserowemu leczeniu nietrzymania moczu, musi być przede wszystkim zdrowa. Przeprowadzenie zabiegu laserowego uniemożliwiają:

 • infekcje pochwy, upławy,
 • menstruacja,
 • ogólny stan zapalny wraz z gorączką,
 • ciąża i połóg,
 • nieprawidłowe wyniki badań np.: cytologii, badania ogólnego moczu,
 • stosowanie niektórych grup leków: przeciwkrzepliwych, fotowrażliwych.

Być może spotkałaś się z negatywnymi opiniami dotyczącymi zabiegu laserowego. “Duży koszt, a efektów zero”, “jest gorzej niż wcześniej”, “ja słyszałam, że laser nie przynosi takich efektów, jak obiecują lekarze”. To autentyczne wypowiedzi na jednym z wielu forów. Dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego lekarza ginekologa, który trafnie oceni problem pacjentki. Jeśli leczenie jest dobrane nieadekwatnie, efekty mogą nas rozczarować, stąd zapewne tego typu opinie

Rozumiem, że decyzję o zabiegu nie podejmuje się z dnia na dzień. Dlatego w pierwszej kolejności zalecam konsultację, by móc rozpoznać problem i poznać możliwości jego rozwiązania. Zdarza się, że kobieta zastanawia się nad zabiegiem, który wcale nie jest dla niej najlepszym rozwiązaniem. Zdajmy się w tej kwestii na wiedzę i doświadczenie odpowiednio wybranego przez nas lekarza.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*