Suchość pochwy – co zrobić?

suchość pochwy - co zrobić?

Kobieca pochwa ma naturalne zdolności, by móc utrzymać odpowiedni poziom wilgoci. Jej wydzielina ma nie tylko ułatwiać stosunek seksualny, ale przede wszystkim utrzymać prawidłowe pH, by omijały nas infekcje intymne. Dlaczego w takim razie odczuwamy suchość w pochwie i co zrobić, gdy taki stan już się pojawił i nam doskwiera? 

Suchość pochwy – kogo dotyczy?

Suchość pochwy to problem, z którym boryka się bardzo wiele kobiet już około 30. roku życia, a także w okresie menopauzalnym, niewiele jednak z nich zgłasza się po pomoc do specjalisty. To jedno z najczęściej ignorowanych schorzeń! Wstydzimy się nim podzielić nawet ze swoim lekarzem ginekologiem. Potrafimy żyć wiele lat z suchością pochwy, posiłkując się środkami pomocniczymi takimi jak żele intymne czy globulki nawilżające. Doraźnie być może nam pomogą, jednak nieleczona suchość pochwy może prowadzić zarówno do wielu chorób, jak i zaburzeń w życiu seksualnym. 

Suchość pochwy – skąd się bierze?

Prawidłowe nawilżenie pochwy jest ściśle związane z gospodarką hormonalną, a konkretnie z poziomem estrogenów. Odpowiadają one między innymi za  odpowiednią ilość i jakość flory bakteryjnej pochwy oraz elastyczność i nawilżenie ścianek pochwy. Brak równowagi we florze bakteryjnej może prowadzić do częstszych infekcji okolic intymnych, a to niestety jest bardzo uciążliwe na co dzień. Funkcjonowanie gruczołów produkujących śluz może także zostać zaburzone podczas stosowania niektórych leków np. antykoncepcyjnych czy przeciwalergicznych. Stopień nawilżenia pochwy jest też ściśle związany z okresem, w jakim się znajdujemy. Mam tutaj na myśli zarówno cykl miesiączkowy, jak i cykl życia. Wahania hormonalne są odczuwalne w trakcie ciąży oraz po porodzie, podczas całego okresu karmienia piersią czy w okolicach menopauzy. Te “chwilowe” problemy mogą być akceptowalne, do czasu aż ich natężenie nie zaczyna nam przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. 

Higiena intymna podczas suchości pochwy

Jeżeli odczuwamy suchość pochwy, niezwykle ważne jest dbanie o higienę w miejscach intymnych. Zdecydowanie odradzam stosowanie perfumowanych płynów do higieny intymnej, które często zawierają barwniki czy sztuczne dodatki, co dodatkowo podrażnia skórę. Gdy odczuwamy pieczenie i nadwrażliwość pochwy po kąpieli, winne mogą być właśnie kosmetyki. Powinnyśmy podmywać się ciepłą wodą lub delikatnym płynem o neutralnym pH. Zwróćmy także uwagę na perfumowane podpaski czy wkładki higieniczne, które również mogą powodować podrażnienia. Dbajmy o czystą i przewiewną bieliznę, niezbyt obcisłą, a jeśli mamy taką możliwość, śpijmy bez bielizny, by była możliwość przewiewu – co zawsze pozytywnie wpływa na stan miejsc intymnych.

Kiedy leczyć suchość pochwy? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy problem polecam skonsultować ze specjalistą. Pewne jest jednak, że gdy suchość pochwy powoduje problemy w życiu intymnym, staje się przyczyną unikania zbliżeń, a także gdy doraźne leczenie nie pomaga, a problem jest na tyle uciążliwy, że wciąż o nim myślimy – wówczas powinnyśmy się zastanowić nad rozwiązaniem.

Suchość pochwy jest najczęściej dolegliwością nasilającą się. Zaczyna się od świądu pochwy i sromu, obtarć lub pieczenia, a z czasem dochodzą także ból i upławy. Pojawiająca się wydzielina z pochwy jest poważnym sygnałem do przyjrzenia się sytuacji miejsc intymnych, ponieważ śluz stanowi naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami, samooczyszczając pochwę, a jego zanik i zakłócone pH otwiera drogę do infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. W skrajnych przypadkach może dojść do krwawienia z powodu podrażnień błony śluzowej pochwy. Kobiety dotknięte tym problemem uskarżają się nawet na dyskomfort podczas chodzenia. 

Suchość pochwy – czy można ją wyleczyć?

Istnieje wiele domowych sposobów, by złagodzić dolegliwości związane z suchością pochwy. Ja jednak zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Specjalista z pewnością dobierze odpowiednie środki i/lub zabiegi do naszego problemu. 

Wracając natomiast do pytania czy suchości pochwy można się pozbyć, odpowiadam: TAK. Podkreślam jednak, że nie w każdym przypadku postępowanie wygląda tak samo. Zalecenia zależą od fizjologii kobiety, anatomii, genetyki oraz wieku, a nawet stylu życia. Te wszystkie kwestie są istotne podczas doboru odpowiedniego postępowania. 

Zabieg, który pomoże przy suchości pochwy

To zabieg laserem frakcyjnym Mona Lisa Touch, który poprzez swoje działanie “zmusza” naszą pochwę do regeneracji i tworzenia nowych włókien kolagenowych oraz pobudzenia wytwarzania śluzu w pochwie. 

Efekty zabiegu:

  • stale nawilżona pochwa,
  • przywrócenie naturalnego pH pochwy,
  • zwiększenie elastyczności i napięcia ścianek pochwy,
  • rewitalizacja pochwy,
  • brak uczucia swędzenia czy pieczenia okolic intymnych,
  • poprawa jakości życia seksualnego,
  • brak bólu podczas stosunku, jazdy na rowerze czy innych aktywności.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*