Zespół rozluźnienia pochwy

zespół rozluźnienia pochwy

Pochwa to niezwykle ważna część kobiecego ciała. Dzięki niej możemy począć i urodzić potomstwo, a także czerpać radość z seksu. Jednak wraz z wiekiem, kolejnymi porodami, czy przebytymi chorobami ginekologicznymi pochwa wiotczeje. Mogą się również pojawić dysfunkcje oraz tzw. zespół rozluźnienia pochwy. 

Czym jest zespół rozluźnienia pochwy?

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) to jeden z najczęściej występujących problemów związanych z funkcjonowaniem pochwy. Powstaje w wyniku zmian w obrębie narządów rodnych, takich jak rozciągnięcie więzadeł oraz mięśni dna miednicy, a także poluzowania mięśni pochwy. Odczuwamy wówczas “luz” w pochwie, zwłaszcza podczas zbliżeń intymnych. Ma to wpływ nie tylko na nasze życie intymne, ale również zdrowie. 

W skutek zespołu rozluźnienia pochwy kobiety znacznie częściej chorują na infekcje intymne, wysiłkowe nietrzymanie moczu czy wypadanie macicy. Problem jest bardzo popularny, zwłaszcza wśród kobiet, które rodziły naturalnie lub przeszły menopauzę. Warto szukać wsparcia, szczególnie w przypadku, gdy objawy zespołu rozluźnienia pochwy utrudniają nam codzienność, stają się przyczyną unikania stosunków lub ciągłych infekcji intymnych.  

Przyczyny zespołu rozluźnienia pochwy

Zespół luźnej pochwy może mieć różne przyczyny w zależności od tego, w jakim okresie swojego życia jesteśmy oraz w jaki sposób dbamy o siebie. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny zespołu luźnej pochwy: 

  1. Ciąża i poród – zespół luźnej pochwy dotyczy kobiet, które rodziły kilkukrotnie. Ma to związek z przejściem główki dziecka przez kanał rodny, co znacznie nadwyręża mięśnie pochwy, dna miednicy oraz okolic krocza. Problem pogłębia się także w przypadku dużej wagi urodzeniowej dziecka (powyżej 4 kilogramów) oraz jego nietypowego ułożenia (pośladkowe lub odgięciowe).
  2. Otyłość – nadmierna masa ciała wpływa negatywnie na cały organizm, w tym mięśnie. Tym samym obciąża mięśnie dna miednicy i mięśnie pochwy, przez co dochodzi do ich nadmiernego rozciągnięcia. 
  3. Menopauza – to szczególny okres w życiu kobiety. Bardzo wiele wówczas się zmienia, między innymi mocno spada poziom estrogenów, które odpowiadają za odpowiednią ilość kolagenu w naszych narządach, również rodnych. Prowadzi to do zespołu luźnej pochwy. 
  4. Uprawianie intensywnych sportów – wzmożony wysiłek fizyczny może negatywnie wpłynąć na mięśnie pochwy. Zwłaszcza w przypadku sportów siłowych, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, równocześnie napierając i osłabiając mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe ułożenie pochwy.

Zespół rozluźnienia pochwy – jak zapobiegać? 

“Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – wszyscy znamy to stwierdzenie. Jednak nie zawsze mamy możliwość całkowicie wyeliminować przyczyny pojawienia się zespołu rozluźnienia pochwy.

Po pierwsze, warto zadbać o zdrowe odżywianie i odpowiednią dietę, by nie obciążać nadmiernie naszych mięśni. Po drugie, bardzo ważny jest sam przebieg i przeprowadzenie porodu. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć nadwyrężania mięśni, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe. I po trzecie, mamy możliwość wzmocnienia mięśni dna miednicy, które również utrzymują w odpowiednim położeniu pochwę, poprzez ćwiczenia. Polegają one na świadomym napinaniu i rozluźnianiu tych mięśni, kilka razy dziennie w serii powtórzeń. Więcej o ćwiczeniach pisałam tutaj.

Jak zmniejszyć/obkurczyć pochwę? 

Rozluźnioną pochwę możemy zmniejszyć w gabinecie ginekologii estetycznej za pomocą lasera frakcyjnego Mona Lisa Touch. Głównym celem zabiegu jest obkurczenie istniejących włókien kolagenowych oraz pobudzenie pochwy do tworzenia nowych, a także wzmocnienie przedniej ściany pochwy. Podczas zabiegu, głowicę lasera umieszcza się w pochwie. Następnie, za pomocą wysokiej temperatury, tworzone są w niej mikrouszkodzenia, nieodczuwalne dla pacjentki. Dzięki nim, pochwa pobudza się do regeneracji tworząc nowe i elastyczne tkanki. Dodatkowym efektem takiego zabiegu jest lepsze nawilżenie pochwy poprzez odbudowę błony śluzowej. 

Zabieg obkurczenia pochwy laserem musi być poprzedzony konsultacją ze specjalistą, podczas której przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne. 

Efekty zabiegu laserem Mona Lisa Touch:

  • poprawa elastyczności ścianek pochwy, 
  • odbudowa błony śluzowej,
  • lepsze nawilżenie pochwy,
  • wzmocnienie mięśni dna miednicy,
  • redukcja nietrzymania moczu,
  • zwiększenie satysfakcji seksualnej.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*