Problem z nietrzymaniem moczu po porodzie

Problem z nietrzymaniem moczu po porodzie

Urodzenie dziecka to silne przeżycie dla każdej matki. Pojawia się nowe życie, nowe wyzwania, ale także zupełnie inne spojrzenie na świat. Zdarza się jednak, że pojawiają się również problemy zdrowotne związane z nadwyrężeniem kobiecego organizmu w skutek porodu. Na przykład nietrzymanie moczu.  

Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu to bardzo powszechna dolegliwość, której doświadcza wiele kobiet po porodzie. Niektóre statystyki wskazują nawet, że czasowy lub stały problem z nietrzymaniem moczu dotyczy ¾  wszystkich rodzących fizjologicznie. Niestety, przez uczucie wstydu, nawet połowa z tych kobiet nie zgłasza problemu swojemu lekarzowi! Ta krępująca i z pewnością dokuczliwa dolegliwość powinna minąć po okresie połogu, niestety nie zawsze tak się dzieje. Popuszczanie moczu często pojawia się podczas podnoszenia dziecka, czy zwykłych codziennych czynności – chodzenia po schodach, biegania czy podczas śmiechu. 

Skąd się bierze nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest spowodowane nadwyrężeniem mięśni dna miednicy, zwiotczeniem wiązadeł podtrzymujących końcowy odcinek układu moczowego i płciowego, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej oraz nieodwracalnych zmian w pochwie wskutek przejścia dziecka przez kanał rodny.

Co pogłębia problem nietrzymania moczu? 

  • więcej niż jeden poród (każdy kolejny zwiększa ryzyko na obniżenie się narządów rodnych)
  • szybki lub przeciągający się poród naturalny u kobiet o małej miednicy,
  • poród kleszczowy lub z użyciem próżnociągu,
  • wysoka waga urodzeniowa dziecka (powyżej 4 kilogramów)
  • przebyte operacje ginekologiczne,
  • uogólnione osłabienie tkanki łącznej,
  • otyłość,
  • niedobór hormonów płciowych.

Nietrzymanie moczu – jak długo trwa?

Nietrzymanie moczu może pojawić się już w okolicach trzeciego trymestru ciąży, gdy coraz większa waga dziecka napiera na kobiece organy i je osłabia. Wszystko powinno wrócić do normy po połogu, czyli po ok. 6 tygodniach po porodzie. Pamiętajmy jednak, że to bardzo indywidualna kwestia. Czasami nietrzymanie moczu może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a czasami przez kilka lat po porodzie.  

Jak odzyskać kontrolę nad swoim pęcherzem?

Jeszcze w okresie ciąży warto rozpocząć treningi mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocnimy nasze mięśnie, które będą mniej narażone na nadmierne rozciągnięcie, ale także mamy szansę na sprawniejszy poród. Codzienne ćwiczenia zmniejszają również ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu

Mięśnie Kegla rozciągają się między kością łonową a guziczną, otaczając ujście pochwy, cewki moczowej oraz odbytnicy. Utrzymują w prawidłowej pozycji narządy znajdujące się w miednicy, m.in. pęcherz moczowy, odbytnicę czy macicę.  Aktywizuje się je poprzez systematyczne napinanie i rozluźnianie. Ćwiczenia można wykonywać na leżąco, siedząco i stojąco w każdym miejscu i czasie. 

Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?

Podczas ćwiczeń warto zapewnić sobie chwilę spokoju. Napinamy mięśnie miednicy na wdechu, w taki sposób jakbyśmy chciały zatrzymać mocz. Jednocześnie napinamy pośladki. Powinnyśmy odczuwać wzrost napięcia wokół pochwy i odbytu. 

Początkowo starajmy się utrzymać napięcie przez ok. 3 sekundy, aby stopniowo zwiększyć je do 10 sekund. 

To ćwiczenie należy powtórzyć dziesięć razy, trzykrotnie w ciągu dnia. Być może brzmi ono skomplikowanie, lecz zapewniam Was, że całość trwa kilka minut, a codzienne ćwiczenia w dużym stopniu wpływają na kondycję mięśni dna miednicy. Bardzo ważną kwestią jest również prawidłowa dieta bogata w błonnik oraz regularne wypróżnianie. Dzięki temu nie nadwyrężamy dodatkowo mięśni wskutek parcia. 

Co zrobić, gdy ćwiczenia nie pomogą? 

Zdarzają się przypadki, gdy od porodu minął rok, dwa czy nawet pięć, a nietrzymanie moczu wciąż się pojawia lub – co gorsza – pogłębia. Polecam nie czekać do czasu, gdy problem zacznie w dużym stopniu uprzykrzać nam codzienność. Zalecam konsultację ginekologiczną, która pomoże ocenić stopień nasilenia problemu i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jednym z najpopularniejszych zabiegów polecanych na problem nietrzymania moczu jest użycie lasera frakcyjnego Mona Lisa Touch, który jest w stanie niemal całkowicie usunąć objawy nietrzymania moczu. Warunkiem jest jednak jak najszybsze działanie, dosłownie zaraz po tym, jak problem się pojawi. 

Więcej na temat zabiegu laserem Mona Lisa Touch można przeczytać tutaj.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*