Ginekologia estetyczna – kiedy i komu pomaga?

Ginekologia estetyczna - kiedy i komu pomaga?

Kobiety chcą być zdrowe, piękne i czuć się ze sobą dobrze. Sfera intymna z pewnością potrafi zarówno dodać pewności siebie, jak i obniżyć samoakceptację. Ginekologia estetyczna rozwiązuje wiele problemów intymnych. Kiedy więc, jak i komu może pomóc?

Ginekologia estetyczna – dla kogo?

Dla wszystkich kobiet, które jej potrzebują. Wiek nie ma znaczenia, choć oczywiście zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej przeznaczone są dla osób pełnoletnich.

W moim gabinecie spotykam kobiety młode i bardzo młode, które nie akceptują swojej anatomii lub mają problemy w związku z nią. Trafiają do mnie również pacjentki po porodzie, u których wygląd miejsc intymnych diametralnie się zmienił. Wpływa to negatywnie na sferę seksualną, a co za tym idzie, często także na relację z partnerem. I wreszcie, moimi pacjentkami są kobiety mające pięćdziesiąt, sześćdziesiąt i więcej lat. Borykają się zazwyczaj z problemami związanymi z okresem okołomenopauzalnym czy samą menopauzą.  

Kto korzysta z ginekologii estetycznej?

Wszystkie kobiety, które tego potrzebują. Nie ma tu żadnych wytycznych, kto może, a kto nie. Każda kobieta szukająca pomocy, mająca kłopoty ze swoją intymnością, może tę pomoc otrzymać, jeśli tylko się na nią zdecyduje. W Polsce często jeszcze panuje przekonanie, że tylko osoby zamożne lub “z wyższych sfer” mogą skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej. Nic bardziej mylnego! Problemy ginekologiczne mogą spotkać każdego. Kobietę starszą i młodszą, po porodzie lub taką, która nie ma dzieci. Nie ma żadnych szczególnych cech, które posiadają kobiety decydujące się na zabiegi ginekologii estetycznej. Chcą poprawić swój komfort życia, mieć satysfakcjonujący seks, cieszyć się z aktywności, z których nie mogły korzystać przed zabiegiem. Tego typu potrzeby nie mają nic wspólnego z wiekiem, miejscem zamieszkania, sytuacją rodzinną czy materialną. 

Komu pomaga ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna może pomóc kobietom, które:

  • nie akceptują wyglądu swoich miejsc intymnych,
  • nie akceptują swojej budowy anatomicznej (np. przerostu czy asymetrii warg sromowych),
  • cierpią na suchość pochwy,
  • mają problemy z luźną pochwą,
  • borykają się z nawracającymi infekcjami intymnymi,
  • cierpią z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu,
  • doświadczają bólu podczas seksu,
  • nie mogą osiągnąć satysfakcji seksualnej.

Czy można skorzystać z ginekologii estetycznej wyłącznie z powodów estetycznych?

Oczywiście, ponieważ problemy związane z brakiem akceptacji swojego wyglądu w miejscach intymnych mogą przenosić się na inne sfery życia. Unikanie seksu, niskie libido, zamartwianie się, ciągłe myślenie o problemie i przekładanie go na inne sfery życia nie prowadzą do niczego dobrego. 

Często pacjentki, które zgłaszają się do mnie z brakiem akceptacji wyglądu miejsc intymnych po konsultacji żałują, że tak długo zwlekały z wizytą, że dały się pokonać wstydowi i obawiały opinii innych. Moja rada jest taka: dbając o własny komfort życia nie patrzmy na innych. Patrzmy na siebie, własne emocje, uczucia i potrzeby. 

Ginekologia estetyczna – jak dopasować zabieg do problemu?

Każdy zabieg z zakresu ginekologii estetycznej jest poprzedzony konsultacją ze specjalistą. To lekarz proponuje najlepsze rozwiązania i możliwości leczenia. Nie warto nastawiać się, że podczas tej samej wizyty skorzystasz z konsultacji i zabiegu. Czasem jest to oczywiście możliwe, zdarza się jednak także, że lekarz, by móc przeprowadzić zabieg, musi posiadać aktualne wyniki badań pacjentki. Jakie? To zależy od zabiegu. Warto podczas umawiania wizyty o to dopytać.

W samym natomiast doborze zabiegu zaufaj specjaliście. Ten sam czy podobny problem może być rozwiązany w różny sposób. Jest to zależne od nasilenia dolegliwości, wieku pacjentki, jej ogólnego stanu zdrowia. Warto pamiętać, że lekarz jest sprzymierzeńcem. Chce pomóc, by efekty zabiegu były jak najbardziej satysfakcjonujące dla kobiety. 

Jak długo utrzymują się efekty zabiegów?

Efekty zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej zależą od kilku czynników. Oczywiście istotny jest sam rodzaj zabiegu, ale także zaawansowanie problemu, stan zdrowia kobiety, czasem również jej styl życia. Zazwyczaj rekomendowana jest seria zabiegów, zrobienie jednego nie będzie skutkować oczekiwanymi rezultatami. Zdarza się także, że zabieg trzeba powtórzyć np. po kolejnym porodzie.

Zachęcam do przeczytania artykułów o poszczególnych zabiegach z zakresu ginekologii estetycznej. Poruszają one m.in. aspekt efektów oraz czasu ich utrzymywania się. 

Zabieg Laserem Mona Lisa Touch
Modelowanie i wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym
Zabieg HIFU
Labioplastyka laserowa warg sromowych

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*