Ultradźwiękowe obkurczanie pochwy

Ultradźwiękowe obkurczanie pochwy

Nie da się ukryć, czas nie jest naszym sprzymierzeńcem – utrata jędrności skóry, zmarszczki, spowolniony metabolizm – to tylko niektóre z efektów jego działania. Niestety proces starzenia nie omija także narządów płciowych. Skupiając się głównie na wyglądzie, można pomyśleć, że to najmniejsze zmartwienie w całym pakiecie wszystkich zmian zachodzących w organizmie kobiety. Jednak starzenie się stref intymnych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia intymnego, życia seksualnego, a tym samym komfortu psychicznego kobiety. 

Jak proces starzenia wpływa na strefy intymne kobiet?

Wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu (po 25 roku życia jego spadek wynosi nawet 1,5% w skali roku) i elastyny, błona śluzowa wiotczeje i staje się mało jędrna. Dodatkowo przebyte porody siłami natury – zwłaszcza z nietypowym ułożeniem dziecka czy dużą masą urodzeniową – mogą powodować poszerzenie pochwy. W okresie okołomenopauzalnym natomiast spada ilość estrogenów, wpływających na elastyczność, nawilżenie ścianek oraz odpowiednią ilość i skład flory bakteryjnej pochwy. Dochodzi do obniżenia trofizmu śluzówki pochwy, staje się ona cienka, delikatna i sucha, a przez to luźniejsza. Konsekwencją zmian jest pogorszenie lub całkowity zanik doznań seksualnych, powodujące  dyskomfort, frustrację, a czasem i pogorszenie relacji z partnerem. 

Na szczęście medycyna rozwija się błyskawicznie i dostarcza kolejnych sposobów walki z dolegliwościami. Jednym z nich jest HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) – zogniskowane fale ultradźwiękowe o wysokiej energii, nowość i przełom w ginekologii estetycznej stref intymnych. Metoda dotychczas stosowana głównie w gabinetach kosmetycznych do zabiegów odmładzających na twarz i ciało, świetnie sprawdza się również do rewitalizacji narządów płciowych kobiet. 

Wskazania do zabiegu HIFU:

  • zespół rozluźnionej pochwy (po ciążach, porodach)
  • uczucie utraty ciasności pochwy
  • podatność na częste otarcia i podrażnienie okolicy wejścia do pochwy
  • częste infekcje okolic intymnych
  • gorsza jakość orgazmów
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu I i II stopnia
  • utrata elastyczności tkanek pochwy
  • zmniejszenie satysfakcji z życia seksualnego.

Na czym polega działanie HIFU?

Metoda wykorzystuje ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które przenoszone w postaci skupionej fali w głąb tkanki powodują kontrolowane uszkodzenie błony komórkowej w miejscu będącym celem terapii. Wytworzone w ten sposób mikrouszkodzenia aktywują naturalne procesy regeneracyjne: obkurczenie istniejących włókien kolagenu i elastyny i odbudowa nowych. Zabieg zastosowany na śluzówkę pochwy powoduje jej obkurczenie, dzięki czemu staje bardziej jędrna i ciasna. Choć poprawa jest wyraźnie odczuwalna od razu po zabiegu, na pełne efekty, związane z procesem wytworzenia nowych włókien kolagenowych, trzeba poczekać od 4 do 6 tygodni. Czasem też konieczne jest powtórzenie zabiegu. 

Obkurczenie i ujędrnienie pochwy to nie jedyne zalety zabiegu. HIFU wpływa również na obkurczanie powięzi podtrzymującej cewkę moczową oraz więzadeł cewkowo-łonowych, przez co można go potraktować jako profilaktykę lub (w zależności od liczby zabiegów) leczenie nietrzymania moczu. A że działa dużo głębiej niż lasery, możemy dotrzeć o wiele bliżej cewki moczowej i radzić sobie z poważniejszymi przypadkami tego schorzenia.

Jakie są zalety HIFU w ginekologii estetycznej?

To, co wyróżnia zabieg HIFU od innych nieinwazyjnych zabiegów ginekologii plastycznej, to udowodniona, znacznie wyższa skuteczność. Pozwala on na skuteczne wyeliminowanie problemu luźnej pochwy, wyraźnie zmniejszając jej średnicę. Jest doskonałą terapią poporodową, pozwalającą przywrócić satysfakcję seksualną i komfort życia codziennego. Dodatkowo zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Poprzedzony jest wizytą kwalifikacyjną u lekarza, w trakcie której zbierany jest szczegółowy wywiad lekarski oraz przeprowadzane jest badanie ginekologiczne. 

HIFU to terapia nieinwazyjna, nie wymaga hospitalizacji, nie powoduje dolegliwości bólowych (może być jedynie odczuwany dyskomfort w rejonie objętym działaniem ultradźwięków) ani krwawienia. Zabieg trwa ok. 30 minut, pacjentka może od razu udać się do domu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*