Labioplastyka – jak wybrać lekarza?

Labioplastyka, labioplastyka laserowa

Czy istnieje  jeden, prawidłowy wzorzec tego, jak powinny wyglądać wargi sromowe kobiet? Oczywiście, że nie! Ich kształt i wielkość uwarunkowane są genetycznie. Bywają mniejsze, większe, równe, wystające, asymetryczne… Dopóki jednak spełniają swoją ochronną rolę i nie odczuwamy żadnych dolegliwości, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się wtedy, gdy budowa warg sromowych wywołuje dyskomfort, negatywnie wpływa na zdrowie intymne i jakość życia seksualnego kobiety. Warto wtedy zasięgnąć porady eksperta ginekologii plastycznej i estetycznej i rozważyć labioplastykę, czyli zabieg korekcji warg sromowych.

Wskazania do zabiegu labioplastyki:

  • nieestetyczne oraz problematyczne wady genetyczne
  • widoczny przerost lub asymetria warg sromowych 
  • dyskomfort (psychiczny lub fizyczny) spowodowany kształtem warg sromowych
  • nawracające stany zapalne, otarcia i obrzęki, spowodowane wielkością warg sromowych
  • chęć poprawienia wyglądu pochwy w celach estetycznych 
  • chęć poprawy jakości stosunków płciowych

Na czym polega labioplastyka? 

Jest to zabieg kosmetyczno – ginekologiczny, obejmujący plastykę warg sromowych z modyfikacją kształtu oraz korektą tkanki. Najczęściej jest to ich zmniejszenie, choć można także skorygować asymetrię, zmienić ich kształt, a także zrekonstruować. Obecnie jedną z najchętniej stosowanych metod przez lekarzy i często wybieraną przez pacjentki jest zabieg z użyciem lasera.

Laserowa labioplastyka jest mniej inwazyjna niż tradycyjna z użyciem skalpela, nie wymaga też hospitalizacji, nie powoduje krwawienia i zmniejsza ryzyko pojawienia się obrzęków i blizn pozabiegowych. Zabieg trwa około 60-90 minut i wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu.  

Jednak, jak w przypadku wszystkich zabiegów ginekologii estetycznej, znalezienie doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza, ma kluczowe znaczenie.  

Do kogo się udać?

Przed wyborem lekarza warto zasięgnąć informacji na temat jego kwalifikacji i doświadczenia, a także wyposażenia gabinetu, sposobu przeprowadzenia zabiegu oraz doświadczeń innych pacjentek. Na szczęście, w dobie internetu, sprawdzenie kwalifikacji lekarza i opinii na temat jego pracy, nie powinno stanowić większego problemu

Na co zwrócić największą uwagę? 

Na pewno kluczowe są kompetencje oraz doświadczenie – liczba wykonanych zabiegów i ich efekty, ale także jakość wizyty kwalifikacyjnej.

Co powinno wydarzyć się na takiej wizycie?

Podczas konsultacji lekarz powinien przeprowadzić wywiad oraz dokładne badanie ginekologiczne, w trakcie którego określi, czy istnieją możliwości poprawy wyglądu warg sromowych i redukcji dolegliwości oraz jaka metoda będzie najbardziej optymalna. Powinien również szczegółowo omówić zarówno korzyści płynące z takiego zabiegu, jak i przeciwwskazania oraz możliwe powikłania.

Niezbędne jest także poinformowanie pacjentki jak będzie wyglądał zabieg i ile potrwa oraz jak wyglądają zalecenia pozabiegowe i harmonogram wizyt kontrolnych. Należy również pamiętać, że przed zabiegiem lekarz powinien zlecić podstawowe badania krwi, w tym również związane z krzepliwością krwi. Warto upewnić się, że opieka po zabiegu i wizyty kontrolne są zagwarantowane. 

Ze względu na specyfikę problemu, bardzo ważne jest zaufanie do ginekologa wykonującego zabieg. Dobry lekarz potrafi wykazać się empatią, fachowo doradzić, rozwiać wszelkie wątpliwości. Jednym słowem sprawić, że czujemy się komfortowo i w dobrych rękach. Ze spotkania konsultacyjnego powinniśmy wyjść szczegółowo poinformowani, przekonani co do umiejętności lekarza i z poczuciem pewności, że zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo i z zachowaniem należytej staranności. Jeśli jednak coś wzbudza nasze wątpliwości, czy to kompetencje lekarza czy nasze samopoczucie w trakcie wizyty, warto rozważyć konsultację z innym ekspertem.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*