USG piersi – na czym polega i kiedy je wykonywać?

USG piersi - na czym polega i kiedy je wykonywać?

Jednym z najczęściej wykonywanych badań w każdym gabinecie ginekologicznym jest USG piersi (sonomammografia). To, obok mammografii, jedno z podstawowych badań zalecanych w profilaktyce raka piersi. Pozwala ono na ocenę struktur gruczołu sutkowego oraz przyległych węzłów chłonnych, a tym samym na wykrycie nawet niewielkich zmian w piersiach oraz odróżnienie zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych. Badaniem uzupełniającym jest mammografia oraz biopsja piersi. 

Jak często wykonywać USG piersi? 

Pierwsze USG piersi kobieta powinna wykonać między 20. a 30. rokiem życia i powtarzać je mniej więcej co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki – najlepiej wykonywać je raz w roku. Natomiast w przypadku wykrycia zmian patologicznych bądź obciążenia genetycznego, badanie należy wykonywać z większą częstotliwością, nawet raz na pół roku (wg zaleceń lekarza).

USG najczęściej jest wykonywane między 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Jednak może być przeprowadzone w innym czasie, jeśli istnieją ku temu wskazania. 

Jednocześnie należy pamiętać, aby regularnie przeprowadzać samobadanie piersi, oceniając ich wielkość, kształt i symetrię, a także zabarwienie skóry i brodawek sutkowych oraz obecność wszelkich nierówności, zgrubień i guzków. Samobadanie najlepiej przeprowadzać raz w miesiącu, zaraz po zakończeniu miesiączki (do 10. dnia cyklu).

Wskazania do USG piersi: 

  • ból piersi
  • obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
  • wyciek z brodawki sutkowej
  • zmiana wielkości/ kształtu piersi
  • powiększone węzły chłonne pod pachami 
  • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
  • występowanie przypadków raka sutka w rodzinie
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
  • jako badanie uzupełniające, kiedy podczas wykonywania innych badań niemożliwe jest dokładne określenie charakteru zmiany w piersi (USG pozwala ustalić, czy wykryta zmiana jest twarda, co może wskazywać na zwapnienie, zwłóknienie lub guz nowotworowy, czy też jest wypełniona płynem, tak jak w przypadku torbieli)

Jak wygląda i na czym polega USG piersi?

USG piersi ma charakter nieinwazyjny, obrazowy i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Pacjentka powinna jedyne przynieść pełną dokumentację wcześniejszych badań USG piersi bądź mammografii, jeśli były wykonywane.

Przed rozpoczęciem wykonywania badania lekarz przeprowadza krótki wywiad medyczny, dotyczący m.in wieku, daty ostatniej miesiączki, przyjmowanych leków hormonalnych (antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza), przebytych porodów oraz operacji piersi, a także występowania w rodzinie przypadków nowotworu (piersi, jajnika).  

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, lekarz wykonuje palpacyjne badanie piersi – ocenia strukturę piersi oraz węzłów chłonnych pod kątem obecności zgrubień i guzków. Następnie na powierzchnię skóry nakłada żel medyczny i przykłada do piersi specjalną głowicę. W trakcie przesuwania głowicy USG po piersi lekarz obserwuje, jaka jest jej budowa, ocenia jej stan i ewentualne zmiany. Następnie dokonuje oceny przyległych węzłów chłonnych, do których z piersi naczyniami limfatycznymi spływa płyn zwany chłonką. Wszystkie znalezione w trakcie badania zmiany, a więc np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie zmierzone i opisane.

Ogromną zaletą sonomammografii jest to, że już w trakcie wykonywania badania lekarz może udzielić wstępnych informacji o tym, czy widoczne są zmiany w piersiach. 

Badanie jest bezbolesne i trwa zazwyczaj do 15 minut.

Pamiętajmy – nowotwory piersi wciąż są jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów kobiet w naszym kraju, tymczasem ich wczesne wykrycie daje dużo większą szansę na wyleczenie! Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych – w tym właśnie USG piersi. 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*