Menopauza – jak się do niej przygotować?

Uderzenia gorąca, drażliwość, nocne poty, problemy z koncentracją, przybieranie na wadze... Brzmi znajomo? To najczęstsze objawy menopauzy, która prędzej czy później spotyka każdą kobietę.

Uderzenia gorąca, drażliwość, nocne poty, problemy z koncentracją, przybieranie na wadze… Brzmi znajomo? To najczęstsze objawy menopauzy, która prędzej czy później spotyka każdą kobietę.

Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników przestaje ona miesiączkować. Najczęściej następuje to w ok. 50. roku życia, choć w niektórych przypadkach może rozpocząć się znacznie wcześniej, nawet u 35-letnich kobiet. Ale spokojnie, przekwitanie to zazwyczaj długi proces, podczas którego organizm przygotowuje się do wygaszenia funkcji jajników i zakończenia okresu płodności. I my też możemy mu w tym pomóc.

Czy do menopauzy można się przygotować?

Choć w wielu przypadkach, ze względu na intensywność objawów, potrzebna będzie pomoc specjalisty, to jednak odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia, ruch, suplementacja, mogą w dużej mierze pomóc złagodzić skutki hormonalnej burzy w naszym organizmie.

W jakim wieku kobieta powinna zacząć przygotowywać się do menopauzy?

Początkowa faza menopauzy (premenopauza, perimenopauza) może się rozpocząć u kobiet powyżej 40. roku życia, chociaż czasami występuje wcześniej. Jest to proces postępujący stopniowo, może trwać od około 4 do nawet 10 lat. W tym okresie, ze względu na występujące wahania hormonalne, miesiączki stają się nieregularne, krwawienie trwa dłużej bądź krócej niż dotychczas, niektóre cykle mogą być bezowulacyjne (choć należy pamiętać, że w okresie premenopauzy kobieta nadal może zajść w ciążę). I to te pierwsze objawy klimakterium powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym, mówiącym, że to dobry czas na wprowadzenie zmian w naszym sposobie życia i zadbanie o kondycję, zarówno tę fizyczną, jak i psychiczną.

Jedną z najważniejszych kwestii jest dieta – właściwie dobrana jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Pozwala również na kontrolę masy ciała, co w okresie przekwitania jest niezmiernie istotne, ponieważ często dochodzi wtedy do zwiększenia wagi. Warto więc zawczasu wyrobić dobre nawyki. A co to znaczy? To przede wszystkim wykluczenie wysokoprzetworzonych produktów, potraw smażonych na głębokim tłuszczu czy gazowanych napojów.

W zamian warto oprzeć dietę na rybach, chudym mięsie i nabiale, a także na świeżych owocach i warzywach. Posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały, a także w fitoestrogeny. Są to związki organiczne, które ze względu na swoją strukturę molekularną i wielkość przypominają estrogeny. Dlatego dostarczając odpowiednie ilości fitoestrogenów w pewien sposób możemy oszukać organizm, który potraktuje hormony roślinne jak swoiste estrogeny, dzięki czemu nie odczujemy tak dotkliwie ich gwałtownego spadku. Fitoestrogeny mogą także: obniżać ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, chronić przed osteoporozą, wpływać pozytywnie na układ nerwowy i spowalniać proces tworzenia się zmarszczek oraz wiotczenia skóry.

Główne źródło występowania fitoestrogenów to soja i jej przetwory, a także inne rośliny strączkowe: bób, fasola, ciecierzyca czy soczewica. Obecne są również w nasionach słonecznika, lnu i sezamu, a także tofu, jogurcie i mleku sojowym czy fasoli mung.

Co poza tym? Warto także zmniejszyć ilość kofeiny, alkoholu i mocnych przypraw, w czasie gdy dokucza nam potliwość i uderzenia gorąca. Polecane są produkty zawierające magnez, bo pomaga on wbudowywać wapń w kości, a dodatkowo pozytywnie wpływa na nastrój. Nie zapominajmy także o piciu dużych ilości wody (to tyczy się nie tylko okresu przekwitania, a całego życia). To wszystko sprawi, że nagłe uderzenia gorąca i poty staną się zdecydowanie mniej uciążliwe.

Menopauza – ruch

Dieta jest najważniejsza, ale nie zapominajmy także uprawianiu aktywności fizycznej. Regularna i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zwiększa gęstość kości, zapobiega przybieraniu na wadze, a ponadto znakomicie rozładuje stres, który jest jednym z czynników decydujących o przebiegu menopauzy. Możemy rozważyć jogę, aerobik, basen lub dowolną dyscyplinę sportu, która sprawia nam przyjemność i jednocześnie nie forsuje nadmiernie ciała.

Menopauza – odpoczynek

Nie ignorujmy też sfery emocjonalnej. Podłożem większości dolegliwości, także wczesnego przekwitania, jest stres. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpoczynek – czy będzie to relaks na świeżym powietrzu, gorąca kąpiel, obejrzenie ulubionego filmu czy spotkanie z przyjaciółką. Relaks jest niezwykle istotny, dlatego od czasu do czasu warto odstawić obowiązki na bok i zadbać o swoje samopoczucie.

Oczywiście nie zapominamy o wizytach u lekarza i regularnych badaniach. Kobieta w czasie przekwitania powinna być pod stałą opieką ginekologa. To, poza oczywistymi korzyściami w postaci stałej kontroli stanu zdrowia, pozwoli zachować spokój ducha – dobry lekarz może pomóc nam w zmniejszeniu niepokoju, który mogą wywoływać niektóre symptomy.

Kiedy zmiany nastrojów są zbyt intensywne, wiążą się ze zmniejszeniem jakości życia czy nawet stanami depresyjnymi, warto skonsultować się psychiatrą. Być może wskazana będzie terapia, która zapewni nam niezbędne wsparcie, a co za tym idzie poprawi komfort życia.

Panuje przekonanie, że menopauza wiąże się tylko z cierpieniem i trzeba się z tym pogodzić i z tym żyć. Jednak to mit, który nie ma za wiele wspólnego z nowoczesnym podejściem. Współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania i jest w stanie pomóc nam złagodzić wiele nieprzyjemnych objawów. Ale i same możemy zrobić wiele, by się dobrze przygotować do przekwitania. Warto więc zmienić trochę tok myślenia i wykorzystać ten czas, by pomyśleć o swoim samopoczuciu, zadbać o dietę, włączyć w harmonogram zajęć ruch, odpoczynek czy realizację pasji. Jestem przekonana, że korzyści odczujemy dużo wcześniej niż w klimakterium…

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*